Wywiad z twórcami boxa subskrypcyjnego Bakeo.

Wywiad z twórcami boxa subskrypcyjnego Bakeo.

4-realny-box

Kiedy wpadliście na pomysł stworzenia biznesu kulinarnego na zasadzie subskrypcji? Czym taka forma internetowej sprzedaży przeważyła nad tradycyjną?

Jak to często bywa pierwsza była potrzeba – brakowało nam możliwości łatwego i wygodnego zamawiania przekąsek bardziej urozmaiconych niż mieszanka studencka i zdrowszych niż chipsy. Uwielbiamy poznawać nowe smaki i próbować za każdym razem czegoś nowego, ale nie kosztem wielogodzinnych poszukiwań.

Później okazało się, że rynki zagraniczne mają odpowiedź na nasze potrzeby, jednak przez lata nikt nie kwapił się podjąć tematu w Polsce. Zmęczeni czekaniem postanowiliśmy wziąć sprawy w swoje ręce.

Mimo, że pomysł zrodził się wiele lat temu, nie mieliśmy wtedy sprecyzowanego modelu działania. Dopiero gdy na polskim rynku zaczęły się pojawiać pierwsze kluby subskrypcyjne dostrzegliśmy prawdziwy potencjał w naszym pomyśle. Dodatkowo utwierdziły nas w tym sukcesy podobnych projektów za granicą.

Zakupy przez Internet to przede wszystkim wygoda a model subskrypcyjny jest coraz bardziej popularny i jeszcze bardziej wygodny. Jednak nasz serwis pozwala, poza subskrypcją, zamawiać paczki jednorazowe i wysyłać je na dowolny adres. Dużą część zamówień w bakeo.pl stanowią prezenty. Uważamy, że nasze paczki świetnie nadają się jako niezobowiązujący prezent na wszelkie okazje.

W Europie Zachodniej oraz USA sklepy subskrypcyjne są niezwykle popularne, czy spośród ich wszystkich istnieją takie programy, które szczególnie Wam się podobają?

To prawda, w modelu subskrypcyjnym można zaopatrywać się już dosłownie we wszystko, jednak nasza uwaga najmocniej skupia się na wszelkiego rodzaju projektach związanych z żywnością – są naszym zdaniem najbardziej praktyczną formą tego modelu działania.

Nie jest tajemnicą, że nasz serwis wzorowany jest na podobnych, działających w Stanach Zjednoczonych, Europie Zachodniej czy Australii i to właśnie te serwisy szczególnie przypadły nam do gustu. Warto wymienić tu marki takie jak Nibblr, Graze, czy Nature Box. Śledzimy również polski rynek i bardzo cenimy sobie wiele rodzimych klubów subskrypcyjnych.

Skąd bierzecie pomysły na nazwy Waszych mieszanek?

Lwia część nazw naszych przekąsek to zasługa Patrycji ze smakolykialergika.pl – zaprzyjaźnionej blogerki, mającej niezwykłą zdolność do tworzenia różnych skojarzeń, które z powodzeniem zamieniła na fajne nazwy naszych przekąsek. Pozdrawiamy ją serdecznie!

Obecnie, najczęściej robimy burze mózgów w wyniku których powstają nowe nazwy. Czasem zatwierdzamy je od razu, czasem „szlifujemy” kilka dni, czasem wpadają do głowy ni stąd, ni zowąd. W najbliższym czasie planujemy dodatkowo wzbogacić każdą z przekąsek o indywidualną ilustrację, tak aby zaakcentować, że każda z nich to osobna historia.

Bakeo

Czy sami komponujecie składy mieszanek, które są wysyłane w boxach?

Tak, praktycznie wszystkie mieszanki to nasze koncepcje. Wciąż szukamy nowych inspiracji. Jesteśmy również otwarci na sugestie ze strony użytkowników i chętnie wysłuchamy pomysłów na nowe smaki. Serwis jest przede wszystkim dla nich i oczywiście będziemy starali się spełniać ich oczekiwania. Warto dodać, że próbowanie nowych smaków to zdecydowanie nasza ulubiona część tego projektu, trudno nam wyobrazić sobie przyjemniejsze “obowiązki”.

Czy Wasze boxy mogą zamawiać alergicy?

Dla siebie raczej nie, bo nawet jeżeli dana mieszanka nie wywołuje reakcji alergicznej, to należy pamiętać, że była pakowana w tym samym miejscu co inne, mogące być alergenami. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by alergicy zamawiali nasze paczki i wysyłali je bliskim osobom jako prezent.

Kim jest Wasz odbiorca? Czy przeważają osoby, które po prostu pragną zasmakować czegoś nowego, czy te, które bardzo dbają o zdrową dietę?

Najfajniejsze jest to, że nie ma u nas czegoś takiego jak “typowy odbiorca”. Nasze paczki ślemy we wszystkie zakątki Polski – do dużych miast, jak i małych miejscowości, a statystyki polubień na facebooku pokazują nam bardzo duże zróżnicowanie naszych odbiorców. Są to zarówno osoby dbające o zdrowe odżywanie jak i łowcy nowych smaków, jednak najczęściej po bakeo sięgają chyba osoby posiadające obie te cechy. Cieszymy się też, że bardzo dobrze przyjęła się opcja wysyłania paczki jako prezent – bo przecież to smaczniejsze niż kwiaty i lepsze niż SMS czy życzenia na facebooku. A tak samo łatwe do wysłania.

Czy zamierzacie poszerzyć swoją ofertę o inne przekąski?

Jak najbardziej – cały czas szukamy nowych smaków. Mamy mnóstwo pomysłów, które zamierzamy sukcesywnie wprowadzać do naszej oferty.

W najbliższym czasie skupimy się przede wszystkim na nowych, ciekawych smakach.

Od początku naszą misją było ułatwianie dostępu do egzotycznych przysmaków, niedostępnych na półkach sklepowych – widać to także po oprawie graficznej naszego serwisu. Jesteśmy bardzo podekscytowani, ponieważ nowości które wkrótce wprowadzimy są po prostu przepyszne!

W dalszej perspektywie planujemy również wprowadzić inne wersje paczek – myślimy o paczkach typowo śniadaniowych, paczkach z menu dla dzieci, itp. Z pewnością będziemy słuchać głosów użytkowników serwisu i na bieżąco reagować na ich potrzeby.

Jakie są Wasze plany na przyszłość?

Serwis „pełną parą” działa stosunkowo niedługo i mamy świadomość istnienia kilku niedoskonałości. Obecnie pracujemy nad zmianami dotyczącymi funkcjonowania strony pod kątem lepszego zrozumienia samej idei paczek cyklicznych i ułatwienia poruszania się w serwisie – słuchamy wszelkich uwag i staramy się na bieżąco modyfikować serwis, by był coraz bardziej intuicyjny. Jednocześnie cały czas szukamy dostawców, którzy oferują zdrowe produkty, mogące stanowić składniki naszych mieszanek i pracujemy nad poszerzeniem oferty.

Myślimy również o wprowadzeniu boxów dla firm, czyli większych opakowań z naszymi mieszankami, przeznaczonych na wszelkiego rodzaju spotkania biznesowe i konferencje lub po prostu dla poprawy samopoczucia i koncentracji pracowników.

Cały czas chcemy również rozwijać naszą tajemną recepturę, czyli algorytm, który stale czuwa nad dobieraniem jak najlepszych produktów do każdego z zamówień. To bardzo skomplikowany system, którego stworzenie zajęło nam wiele miesięcy – uwzględnia on wiele czynników i gwarantuje zawsze idealnie dopasowaną zawartość paczki.

Preferencje użytkowników mogą się zmieniać i chcemy, by wraz ze zmianami tych preferencji zmieniał się serwis bakeo.pl.

Dziękujemy za wywiad 🙂

1-banner
B
oxy Bakeo możecie zamówić na stronie:

http://www.subclub.pl/bakeo-k73.html

2 odpowiedzi

  1. Nottooseriousblog · 25 maja 2015 Reply

    Świetny box – polecam! 🙂

Dodaj komentarz