Recenzja boxa od Flaviar.

Recenzja boxa od Flaviar.

f1

Flaviar to klub entuzjastów alkoholi, którzy w ramach subskrypcji otrzymują co miesiąc box z buteleczkami, wypełnionymi wysokiej jakości trunkami. Każdy zestaw komponowany jest przez koneserów i degustatorów oraz specjalistów z branży. Zawartość paczki to 5 flakoników zawierających 45 ml alkoholu od najlepszych producentów na świecie – zarówno od znanych marek, jak i niewielkich manufaktur, w których receptura przekazywana jest kolejnym pokoleniom.

Istnieje możliwość zamówienia pojedynczej paczki oraz wyboru jej tematu. Spośród 9 tzw. „tasting packs”, które są co jakiś czas aktualizowane, możemy między innymi zamówić: „ Five flavours of Scotch”, „Here be Pirates, yo – no”, „Whiskey in the Jar’ow” czy „Whisky’s Big in Japan”.

Recenzujemy kwietniowy box, pod nazwą „Vive la France”, z zawartością wysokiej jakości francuskich alkoholi. XO w nazwie części z nich to „Extra Old” i oznacza klasyfikację wiekową Brandy, Koniaku czy Calvados. Napoje XO muszą leżakować co najmniej 6 lat, choć prawdopodobnie w 2016 roku okres ten zostanie przedłużony do lat 10.

_MG_5268

1. Pascall La Veille Poire William.

Brandy została wyprodukowana w regionie Francji o nazwie Vosges, w destylarni La Cigogne. W XIX wieku jej właściciele – rodzina Peureux przodowali w tworzeniu Absyntu, jednak kiedy został wprowadzony zakaz jego destylacji, Pereux opanowali sztukę wyrobu owocowej brandy.

Pascall La Veille to brandy, wytworzona na bazie gruszek, uprawianych w pobliżu La Cigogne. Wciśnięty sok jest dwukrotnie destylowany.Trunek ten należy do kategorii zwanej Eau de Vie. To francuskie słowo odnosi się do napojów spirytusowych destylowanych ze sfermentowanych owoców – malin, truskawek czy śliwek.

Brandy najlepiej pić dobrze schłodzoną, bez dodatków smakowych.

2. Berneroy Calvados XO.

Berneroy Calvados znajduje się w samym sercu regionu Pays d’Auge, w północnej części Francji. Marka powstała w połowie dwudziestego wieku i obecnie jest jedną z wiodących w kategorii Calvados. Został doceniony m.in. na San Francisco World Spirits, zyskując podwójne złoto w 2013 roku.

Do produkcji tego alkoholu wytwarza się sok ze 180 odmian jabłek, który następnie fermentuje do czterech tygodni. Poddaje się go dwukrotnej destylacji. Berneroy Calvados to najstarszy alkohol w swojej kategorii – dojrzewa w dębowych beczkach przez 25 lat. Wyróżnia się wyjątkową, złoto – bursztynową barwą oraz zapachem wanilii i toffi. W smaku można wyczuć pieczone jabłka, cynamon i inne przyprawy.

Calvados to tradycyny trunek w Normandii, spożywa się go przy okazji długich posiłków, jako uzupełnienie serów, gorzkiej czekolady lub sorbetu jabłkowego.

3. Francois Guy Absinthe.

Destylarnia zostałą założona w 1890 przez Armanda Guy w Rue des Lavanx w Pontanrlier. W pobliżu znajdowała się baza wojskowa, w której francuscy żołnierze raczyli się absyntem – stąd region ten nazywany był stolicą absyntu.

W 2001 prawnuk Armanda – Francois Guy, dzięki zmianie ustawodawstwa europejskiego podjął się kontynuacji rodzinnego biznesu i rozpoczął destylację Francois Guy. Do dziś produkuje się go według tradycyjnej receptury, co daje gwarancję charakterystycznego smaku. Ta dbałość o szczegóły przyniosła marce 3 razy z rzędu nagrodę Absinthiades w Pontarlier.

Alkohol ma wyczuwalny zapach i smak anyżu. Zielona barwa uzyskana jest całkowicie naturalnie z roślin (liście Artemisia absinthium, zielony anyż, koper i inne zioła).

1

4. Delord Bas Armagnac XO.

Pod koniec dziewiętnastego wieku Prosper Delord spędził wiele czasu, podróżując, aby poznać tajniki najlepszych sposobów destylacji Armagnacu. W 1893 założył Dom Delord, a w 1925 jego syn przejął firmę, wykorzystując wiedzę, jaką przekazał mu ojciec.

Dziś Armagnac Delord to uznana marka, produkująca najstarszą brandy na świecie. W piwnicach można znaleźć butelki z 1904. Winnice Delord rozciągają się na ponad 20 hektarów ziemi.

Delord Bas Armagnac w smaku jest słodki i owocowy. Delikatnie pachnie karmelem, wanilią i orzechami.

5. Dobbe Cognac XO.

Rodzina Dobbe produkuje swój koniak w małej wiosce we Francji – Salignac-sur-Charente, już od 8 pokoleń (od 1787 roku). Dzisiaj ich własnością jest 35 hektarów ziemi, większość leży na słonecznych wzgórzach Petite Champagne.

Dobbe Cognac dojrzewa w dębowych beczkach co najmniej 6 lat. Do produkcji wykorzystuje się wytrawne, kwaśne wino.

W jego smaku można wyczuć pomarańcze i jaśmin. Ma piękny, mahoniowy kolor. Najlepiej komponuje się z deserami czekoladowymi oraz francuskimi tartami.

_MG_5283

Wszyscy znamy Francję z doskonałych serów, chrupiących bagietek i win. Rzadziej kupujemy regionalne, wysokiej jakości trunki. Dzięki subskrypcji od Flaviar mamy możliwość poznania różnych marek i typów, bez konieczności kupowania pełnowymiarowych, kosztownych alkoholi. Kilka łyków pozwoli ocenić, czy dany produkt spełnia nasze preferencje smakowe, czy nie.

Główną ideą, która przyświeca twórcom słoweńskiego Flaviaru jest zbieranie wiedzy na temat różnych alkoholi na świecie oraz satysfakcja i radość z odkrywania smaków. Testując co miesiąc 5 nowych napojów, stajemy się powoli degustatorami i wyrabiamy sobie własny gust. Jeśli decydujemy się na subskrypcję, otrzymujemy dostęp do społeczności Flaviar i na stronie tworzymy nasz wirtualny bar, dzielimy się z innymi recenzjami i spostrzeżeniami. Jest to również świetna okazja, aby spotkać się z przyjaciółmi i wspólnie wypróbować coś zupełnie nowego.

 

Dodaj komentarz