Czytelnicza Zaka – paka. Recenzja grudniowej paczki.

11

Czytelnicza Zaka – paka to subskrypcja dedykowana dzieciom. Każdego miesiąca wysyłane są w boxie 2 książki, dostosowane do wieku 2 – 6 lub 6 – 10 lat (wyboru można dokonać na stronie klubu Zaka paka). Są to książki Wydawnictwa Zakamarki, które specjalizuje się w szwedzkiej literaturze dla dzieci, znanej i cenionej za wartościową treść oraz wyjątkowo piękne ilustracje.

Nasza recenzja dotyczy grudniowej edycji dla dzieci w wieku od 6 do 10 lat. Książki ubrane są w papier pakowny, ozdobiony czerwoną wstążka z napisem God Jul (po szwedzku: Wesołych Świąt). Dodatkowo paczka udekorowana jest gałązką pachnącego świerku oraz jarzębiny. Mamy więc przepiękny, gustownie zapakowany prezent pod choinkę dla dziecka.

2

W środku znajdujemy dwie książki – „Prezent dla Cebulki” oraz „Tajemnica szafranu”.

Pierwsza z nich to książka znanej szwedzkim dzieciom pisarki Fridy Nilsson. My znamy ją z poprzedniej edycji boxa, w której zawarta była książka „Moja mama Gorylica” – jej niemieckie tłumaczenie nominowane było w 2011 do prestiżowej nagrody Deutcher JugenLiteraturpreis, a francuskie znalazło się w finale nagrody Prix Tam – Tam – J’aime Lire 2012 – 2013. Książka jest opatrzona wspaniałymi ilustracjami Marii Nilsson Thore.

„Prezent dla Cebulki” to opowieść idealna na święta – bohater książki, Stig, ma dwa marzenia: chciałby poznać swojego tatę, który mieszka w Sztokholmie oraz dostać rower. Jego mamie trudno zrealizować pragnienia syna, który czuje się wyobcowany wśród rówieśników. Książka dużo mówi o uczuciach – o tęsknocie i braku taty, o niezrealizowanych marzeniach.

„Prezent dla Cebulki” to książka napisana w 25 rozdziałach do czytania w każdy dzień grudnia, można ją potraktować jak książkowy kalendarz adwentowy.

4

„Tajemnica szafranu” to trzynasta część serii „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”, którą szwedzkie Jury Dziecięce przez kilka lat uznawało jako książkę roku. Autorem serii jest Martin Widmark, nauczyciel, który przez 10 lat pracował w szkole podstawowej w Rinkeby. Niezwykłe ilustracje do książki wykonała Helena Willis.

Ta książka również związana jest z tematyką świąt – akcja rozgrywa się w małym miasteczku Valleby, w którym w jednym z marketów skradziono cały zapas szafranu – najdroższej przyprawy świata. Detektywi Lasse i Maia postanawiają wyjaśnić tajemniczą zagadkę, aby uratować Boże Narodzenie, podczas którego zajadają się szafranowymi bułeczkami. Książka jest idealna dla wszystkich dzieci, które rozpoczynają swoją przygodę z czytaniem – duża czcionka ułatwia lekturę.

Szwedzka literatura jest ceniona na całym świecie, ponieważ traktuje dziecięce uczucia bardzo poważnie – pozwala dzieciom na to, aby bez skrępowania odczuwały zarówno radość, jak i smutek, ciekawość i strach. Jeśli chcemy podarować naszym dzieciom coś wyjątkowego, to Czytelnicza Zaka – Paka to najlepszy pomysł nie tylko na gwiazdkowy prezent – to świetny sposób na regularną dostawę wartościowej literatury.

3

Dodaj komentarz